Polecany post

Włosy kręcone - jak je ujarzmić?

Jak prostować włosy? Jest klika sposobów aby włosy kręcone lub puszące się i niesforne zamienić na proste i gładkie. Najbardziej z...

piątek, 12 września 2014

Dlaczego włosy wypadają?

 

Dziennie wypada nam do 100 włosów i na to miejsce wyrastają nowe. Jest to proces zupełnie naturalny. Czasem jednak nasze włosy wypadają ale uszkodzony mieszek na ich miejsce nie produkuje kolejnych. 
 

Problem nadmiernego wypadania włosów dotyczy nie tylko mężczyzn ale to oni odczuwają go najbardziej dotkliwie, ponieważ kobiety mają więcej sposobów na jego ukrywanie. Mężczyźnie nie przystoi noszenie peruk czy dodatków do włosów w postaci chust itp. Tak zwany typowy mężczyzna wyznaje również zasadę, że skoro coś służy do kąpieli to można tym umyć również włosy. I tu zaczynają się problemy z utrzymaniem właściwego stanu skóry głowy oraz włosów. Łysienie z łaciny alopecia jest to objaw chorobowy, polegający na postępującym zanikaniu wytwarzania włosa w mieszku włosowym. Cebulki włosów stają się mniejsze, a mieszek włosowy ulega osłabieniu. Dlatego włosy zaczynają wypadać szybciej i na ich miejsce wyrastają nowe, o wiele słabsze i cieńsze. Proces ten dotyczy włosów na głowie, aczkolwiek nie wszystkie obszary głowy są na niego podatne w jednakowym stopniu. Dlatego zazwyczaj pojawiają się zakola lub włosy tracą gęstość na czubku głowy. Najczęściej występującym typem łysienia jest łysienie androgenowe. Jest ono spowodowane wrażliwością mieszka włosowego na pochodną testosteronu. (Tu odpowiedź na częste pytanie - Tak, podwyższony poziom testosteronu ma związek ze stanem włosów) Pod jego wpływem mieszek włosowy wytwarza coraz cieńsze i słabsze włosy, sam jednocześnie ulegając zmniejszeniu. Na koniec tego procesu mieszek wytwarza już tylko krótki włos pozbawiony barwnika. Aby temu zaradzić konieczne jest działanie mające na celu wzmocnienie mieszka włosowego

Jest wiele preparatów dostępnych na rynku, które wzmacniają mieszki i cebulki włosów. Z własnego doświadczenia polecić mogę Aminexil. Jest to środek opracowany przez Koncern L'Oreal przeciwko łysieniu, w którym kopexil (pod nazwą aminexil) jest substancją czynną. Wstępne badania kliniczne wykazały spadek odsetka włosów w fazie spoczynkowej (telogenowej) i znaczący wzrost udziału włosów w fazie wzrostowej (anagenowej).Czyli proces obumierania i osłabiania mieszków włosowych został zahamowany. Jednocześnie nastąpił znaczny wzrost liczby włosów rosnących prawidłowo, mocniejszych i grubszych. Prawdopodobną przyczyną skuteczności kopexilu jest zwiększenie przeżywalności mieszków włosowych. Dzieje się to wskutek zahamowania tworzenia kolagenu wokół mieszków. Kolagen osłabia cebulkę i prowadzi do wypadania włosów wcześniej niż trwa ich średni okres wzrostu. Wydłużenie ,,żywotności'' włosów wynika z właściwości przeciwwłóknieniowych kopexilu. 

Łysienie, jako stan chorobowy może być objawem niektórych dolegliwości, reakcją organizmu na przyjmowane leki bądź stanowić samodzielny zespół chorobowy. Ze względu na cechy genetyczne pacjenta może być też stanem dziedziczonym. Określenie konkretnych przyczyn łysienia możliwe jest po uprzednim zbadaniu stanu zdrowia pacjenta. Nie istnieje jedna, uniwersalna przyczyna powodująca wystąpienie choroby. Wśród najczęściej występujących czynników chorobotwórczych wymienia się stosowanie niektórych leków, promieniowanie jonizujące, zatrucie metalami ciężkimi, uwarunkowania genetyczne, niektóre choroby, czynniki stresogenne, zmiany hormonalne, niedobory pokarmowe, zaniedbania higieniczne oraz zbyt intensywne lub zbyt często stosowane zabiegi kosmetyczne. 

Ponieważ nie ma jednej przyczyny nadmiernego wypadania włosów, nie ma również idealnego środka, działającego w każdym przypadku. Jednak działania profilaktyczne oraz właściwa pielęgnacja skóry głowy i włosów w znacznym stopniu ograniczą ten problem lub zwalczą go całkowicie. Ponieważ o wiele łatwiej jest przeciwdziałać niż leczyć pamiętajmy o naszych włosach na co dzień. Jeśli dostrzegamy początkowe objawy nadmiernego wypadania włosów skonsultujmy się z naszym fryzjerem i dermatologiem.

Temat tabu -zakola

 

Są dwie opcje w sytuacji kiedy czoło staje się zbyt wysokie i tworzą się zakola. Kiedy lubimy dłuższe włosy najlepiej sprawdzą się fryzury, gdzie duża część czoła jest przysłonięta. Idealnie pasują grzywki zaczesane do przodu w tak zwany artystyczny nieład. Dają one wrażenie objętości i optycznego zagęszczenia. Świetnie sprawdzają się też uczesania na bok z asymetryczną, ukośną i przedłużoną grzywką.


Jeśli zakola są już bardzo widoczne i włosy na czubku głowy wyraźnie przerzedzone, polecam krótsze, klasyczne strzyżenia. Nie trzeba od razu golić głowy maszynką na zero. Jeśli włosy są tylko przerzedzone na czubku, wystarczy zostawić je minimalnie dłuższe niż boki. Przy pomocy produktów do stylizacji można stworzyć na nich wrażenie nieładu i większej objętości.

Większość modnych obecnie fryzur świetnie pasuje mężczyznom z wysokim czołem lub z widocznymi zakolami. Dzięki przedłużonej górze tworzymy objętość. Przy pomocy pasty czy lakieru optycznie zwiększamy ilość włosów. Długie grzywki ukrywają wszelkie niedoskonałości. Zaczesane do przodu lub na bok zasłaniają linię czoła likwidując problem.

Czy zbyt częste mycie skraca życie włosów?

 

Bardzo trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wypadanie włosów zależy od wielu czynników. Równie trudno określić, co dokładnie oznacza termin ,,zbyt częste mycie”.
Jako ogólną zasadę przyjmuje się, że średnio powinno się myć włosy, co drugi dzień. Wynika to z czasu, który potrzebny jest na wyprodukowanie sebum. Zapewnia ono miękkość skóry oraz tworzy barierę ochronną antybakteryjną i przeciwgrzybiczną dla włosów i skóry głowy. Ważne jest również czym myjemy włosy i jak je suszymy. Szampony przeciwłupieżowe i te przeznaczone do włosów przetłuszczających się bardzo często wysuszają skórę głowy oraz otwierają łuskę. Może to powodować swędzenie i łuszczenie się naskórka oraz szybsze wypłukiwanie koloru. Do częstego mycia włosów należy zatem używać delikatnych szamponów. Nie wysuszają one nadmiernie skóry głowy i nie otwierają łuski włosów. Ważne jest również aby osuszać włosy delikatnie ręcznikiem, ponieważ zbyt mocne wycieranie może je uszkodzić w sposób mechaniczny. Wtedy wypadanie włosów nie jest powiązane z osłabieniem cebulek, a z uwrażliwionym włóknem włosa. Zatem nieodpowiednia pielęgnacja powoduje osłabienie mieszka włosowego, nadmierne wysuszenie skóry głowy oraz łamliwość włosów, a więc zmniejsza gęstość fryzury.
Aby wyczerpująco odpowiedzieć na pytanie muszę zaznaczyć, że włosy rzeczywiście mogą wypadać od zbyt częstego mycia. Jeśli istnieje konieczność częstszego mycia włosów ze względu na wskazania dermatologa, należy pamiętać o tym aby skonsultować z nim rodzaj szamponu, który należy stosować. W przypadku, gdy szampon jest nieodpowiedni lub samo ich osuszanie, włosy ulegają osłabieniu. Należy bardzo delikatnie odsączać włosy ręcznikiem i nie suszyć zbyt gorącym powietrzem. Nie powinno się też zbyt często używać prostownicy jeśli włosy są dłuższe. A jeśli już jej używamy, należy używać produktu do stylizacji zabezpieczającego przed źródłem ciepła. Nie jest też wskazane wychodzenie z włosami wilgotnymi z domu. Zbyt niska temperatura w połączeniu z wilgocią dodatkowo osłabia cebulki włosów i skórę głowy. Jeżeli dobrze dobierzemy produkty do pielęgnacji włosów i nie osłabimy ich podczas suszenia i modelowania to nie powinno to spowodować nadmiernego wypadania. Dlatego tak ważny jest indywidualny dobór kosmetyków do danego rodzaju włosów i skóry głowy. Daje to gwarancję bezpiecznego ich stosowania.
Ponieważ kosmetyki profesjonalne są o wiele mocniejsze niż te z drogerii, więc źle dobrane, mogą czasem bardziej zaszkodzić niż pomóc. Nie ma idealnej recepty na piękne i zdrowe włosy dla wszystkich. Dlatego nie bójcie się pytać swojego fryzjera o odpowiednie dla siebie kosmetyki. Wykona on profesjonalną diagnozę i udzieli wam wyczerpującej odpowiedzi na wasze pytania. Podpowie również jak dbać o włosy na co dzień i jak je układać ponieważ jest to zawsze bardzo indywidualna kwestia.

Włosy kręcone - jak je ujarzmić?


Jak prostować włosy?
Jest klika sposobów aby włosy kręcone lub puszące się i niesforne zamienić na proste i gładkie. Najbardziej znana metoda to prostownica czyli tak zwane żelazko fryzjerskie, składające się z płytek ceramicznych prostujących włosy pod wpływem ciepła. Jest to szybki i skuteczny sposób jeśli zależy nam na jednorazowym efekcie. Włosy wyprostowane prostownicą i utrwalone lakierem, zabezpieczającym dodatkowo przed wilgocią, zachowają kształt do pierwszego mycia. Polecam tę metodę osobom, które tylko czasem chcą zmienić swój wizerunek i uzyskać efekt idealnie gładkich i prostych pasm. Ważne jest jednak aby odpowiednio zabezpieczyć włosy przed szkodliwym działaniem zbyt wysokiej temperatury za pomocą odpowiednich produktów do pielęgnacji i stylizacji.

 

 
 

 Fryzury falowane i niesforne się można wyprostować skutecznie przy pomocy produktów nawilżających do pielęgnacji i stylizacji. Składniki odżywcze w nich zawarte zapobiegają puszeniu się i plątaniu włosów. Dzięki temu otrzymujemy trwały efekt wygładzenia, który utrzyma się przez cały okres używania odpowiednich kosmetyków. Szybkie i wygodne w użyciu są olejki nawilżające i wygładzające włókno włosa. Można je stosować na suche lub wilgotne włosy bez spłukiwania. 


Jeśli zależy nam na wygładzeniu i wzmocnieniu włosów polecam terapię keratynową. Zabieg trwa ok 15min a efekt utrzymuje się miesiąc. Nadaje blask poprzez domknięcie łuski oraz wzmacnia i odbudowuje strukturę.


Jeżeli zależy nam jednak na trwałym efekcie to polecam prostowanie keratynowe. Jest to zabieg odbudowujący włókno włosów, a jednocześnie prostujący i wygładzający. Wykonuje się go w profesjonalnych salonach fryzjerskich. Za pomocą keratyny odżywiamy i odbudowujemy strukturę włosów. Keratyna stanowi naturalny składnik budulcowy włosów, który wprowadzany jest w głąb włókien, a następnie zamykany w nich przy pomocy ciepła. Jeżeli po zabiegu używamy do pielęgnacji odpowiednich produktów podtrzymujący efekt prostowania to utrzyma się on kilka miesięcy. Zabieg trwałego prostowania natomiast wykonujemy na produktach przypominających płyny do trwałej ondulacji. Zmieniają one strukturę włosa. Jednocześnie jednak uwrażliwiają włókno ponieważ jest to jednak zabieg chemiczny. Daje on efekt maksymalnego wyprostowania włosów, nawet tych mocno kręconych na stałe. Sprawia jednak, że włosy lekko się puszą i pojawia się odrost. W przeciwieństwie do nich prostowanie keratynowe nie uwrażliwia włosów, a wręcz przeciwnie. Po zabiegu keratynowym włosy stają się mocniejsze, bardziej gładkie i przestają się puszyć. Nie pojawia się również odrost gdyż keratyna stopniowo wypłukuje się. Włosy powracają do stanu naturalnego po 3-5 miesiącach.


czwartek, 11 września 2014

Krótko o mnie

 Z wykształcenia jestem artystą plastykiem i socjologiem o specjalności animacja kultury.

 Obecnie zawodowo zajmuję się fryzjerstwem oraz wizażem i stylizacją. Zajmuję się również coachingiem i warsztatami artystycznymi. 

Zdarzyło mi się popełnić kilka tekstów na prośbę znajomych  o tym, na czym się znam. 

Może znajdziecie tu odpowiedzi na wasze pytania. Jeśli nie, napiszcie do mnie. Postaram się odpowiedzieć rzeczowo, krótko i na temat.