Dziennie wypada nam do 100 włosów i na to miejsce wyrastają nowe. Jest to proces zupełnie naturalny. Czasem jednak nasze włosy wypadają ale uszkodzony mieszek na ich miejsce nie produkuje kolejnych.
Problem nadmiernego wypadania włosów dotyczy nie tylko mężczyzn ale to oni odczuwają go najbardziej dotkliwie, ponieważ kobiety mają więcej sposobów na jego ukrywanie. Mężczyźnie nie przystoi noszenie peruk czy dodatków do włosów w postaci chust itp. Tak zwany typowy mężczyzna wyznaje również zasadę, że skoro coś służy do kąpieli to można tym umyć również włosy. I tu zaczynają się problemy z utrzymaniem właściwego stanu skóry głowy oraz włosów. Łysienie z łaciny alopecia jest to objaw chorobowy, polegający na postępującym zanikaniu wytwarzania włosa w mieszku włosowym. Cebulki włosów stają się mniejsze, a mieszek włosowy ulega osłabieniu. Dlatego włosy zaczynają wypadać szybciej i na ich miejsce wyrastają nowe, o wiele słabsze i cieńsze. Proces ten dotyczy włosów na głowie, aczkolwiek nie wszystkie obszary głowy są na niego podatne w jednakowym stopniu. Dlatego zazwyczaj pojawiają się zakola lub włosy tracą gęstość na czubku głowy. Najczęściej występującym typem łysienia jest łysienie androgenowe. Jest ono spowodowane wrażliwością mieszka włosowego na pochodną testosteronu. (Tu odpowiedź na częste pytanie - Tak, podwyższony poziom testosteronu ma związek ze stanem włosów) Pod jego wpływem mieszek włosowy wytwarza coraz cieńsze i słabsze włosy, sam jednocześnie ulegając zmniejszeniu. Na koniec tego procesu mieszek wytwarza już tylko krótki włos pozbawiony barwnika. Aby temu zaradzić konieczne jest działanie mające na celu wzmocnienie mieszka włosowego.
Jest wiele preparatów dostępnych na rynku, które wzmacniają mieszki i cebulki włosów. Z własnego doświadczenia polecić mogę Aminexil. Jest to środek opracowany przez Koncern L'Oreal przeciwko łysieniu, w którym kopexil (pod nazwą aminexil) jest substancją czynną. Wstępne badania kliniczne wykazały spadek odsetka włosów w fazie spoczynkowej (telogenowej) i znaczący wzrost udziału włosów w fazie wzrostowej (anagenowej).Czyli proces obumierania i osłabiania mieszków włosowych został zahamowany. Jednocześnie nastąpił znaczny wzrost liczby włosów rosnących prawidłowo, mocniejszych i grubszych. Prawdopodobną przyczyną skuteczności kopexilu jest zwiększenie przeżywalności mieszków włosowych. Dzieje się to wskutek zahamowania tworzenia kolagenu wokół mieszków. Kolagen osłabia cebulkę i prowadzi do wypadania włosów wcześniej niż trwa ich średni okres wzrostu. Wydłużenie ,,żywotności'' włosów wynika z właściwości przeciwwłóknieniowych kopexilu.
Łysienie, jako stan chorobowy może być objawem niektórych dolegliwości, reakcją organizmu na przyjmowane leki bądź stanowić samodzielny zespół chorobowy. Ze względu na cechy genetyczne pacjenta może być też stanem dziedziczonym. Określenie konkretnych przyczyn łysienia możliwe jest po uprzednim zbadaniu stanu zdrowia pacjenta. Nie istnieje jedna, uniwersalna przyczyna powodująca wystąpienie choroby. Wśród najczęściej występujących czynników chorobotwórczych wymienia się stosowanie niektórych leków, promieniowanie jonizujące, zatrucie metalami ciężkimi, uwarunkowania genetyczne, niektóre choroby, czynniki stresogenne, zmiany hormonalne, niedobory pokarmowe, zaniedbania higieniczne oraz zbyt intensywne lub zbyt często stosowane zabiegi kosmetyczne.
Ponieważ nie ma jednej przyczyny nadmiernego wypadania włosów, nie ma również idealnego środka, działającego w każdym przypadku. Jednak działania profilaktyczne oraz właściwa pielęgnacja skóry głowy i włosów w znacznym stopniu ograniczą ten problem lub zwalczą go całkowicie. Ponieważ o wiele łatwiej jest przeciwdziałać niż leczyć pamiętajmy o naszych włosach na co dzień. Jeśli dostrzegamy początkowe objawy nadmiernego wypadania włosów skonsultujmy się z naszym fryzjerem i dermatologiem.