Polecany post

Włosy kręcone - jak je ujarzmić?

Jak prostować włosy? Jest klika sposobów aby włosy kręcone lub puszące się i niesforne zamienić na proste i gładkie. Najbardziej z...

sobota, 31 grudnia 2022

Rozstania

Dalej o uczuciach...
Tym razem o rozstaniach...

Jeżeli w związku przychodzi moment, w którym jeden z partnerów przez dłuższy okres czuje się wykorzystywany i ma wrażenie, że więcej miłości daje niż otrzymuje to rozstanie jest tylko kwestią czasu. Tak działa zasada wzajemności. Każda istota ludzka dąży do zachowania równowagi i wcześniej, czy później zdecyduje się zakończyć taki związek. I co wtedy? Po zakończeniu każdego związku, nie zależnie czy rozstanie nastąpiło z Twojej inicjatywy, konieczny jest czas na odreagowanie tej sytuacji emocjonalnej. Tak, jak okres żałoby po utracie bliskiej osoby. Jest to czas dla Ciebie. Nie wolno wtedy na siłę szukać kolejnego związku. Nie ma to sensu ponieważ Ty nadal tkwisz emocjonalnie w poprzednim. Mimo że możesz nie kontaktować się z byłym partnerem, czy nie spędzasz z nim już tyle czasu co wcześniej. Po każdej utracie bliskiej osoby odczuwamy pustkę. Jeśli chcemy ją na siłę zapełnić kimś innym, skrzywdzimy nie tylko siebie ale też tą drugą osobę. Tą pustkę możemy zapełnić jedynie zrozumieniem obecnej sytuacji i naszych uczuć. 


 

Dopiero, kiedy uświadomimy sobie co czujemy, możemy sobie z tymi uczuciami poradzić. A jest to konieczne. Jeśli mamy żal do byłego partnera, dopiero kiedy uda nam się mu w pełni wybaczyć, jesteśmy gotowi na kolejny związek. Bo tylko wtedy mamy pewność, że nie przenosimy na niego doświadczeń i uczuć z poprzedniego. Najczęstszą reakcją osoby, po zakończeniu nieudanego związku, jest wchodzenie w kolejny i wybieranie dla siebie odwrotnej roli. Jeśli partner był zaborczy i dominujący to szukamy w kolejnym uległości, aby samemu wcielić się w rolę ,,oprawcy''. Brzmi to drastycznie ale tak bywa najczęściej. Inaczej wygląda sprawa u osób z zakodowanym danym typem zachowań. W psychologii nazywa się to syndromem ,,ofiary'' i ,,oprawcy'' ale takie osoby same nie poradzą sobie z przezwyciężeniem tych wzorców. W takich przypadkach niezbędna jest specjalistyczna pomoc. Jeśli nie czujesz już żalu do byłego partnera, dopiero wtedy możesz wejść w nowy związek, który będzie udany. W innym przypadku ciągle będziesz odczuwać niepokój i brak. Możesz porównywać obecnego partnera do poprzedniego, co jest zawsze krzywdzące dla obu stron. Ty będziesz doszukiwać się tych samych wad, których może on wcale nie mieć, a on będzie cały czas czuł obecność tego eks w waszym życiu. Ale jak osiągnąć stan akceptacji poprzedniego, nieudanego związku? Trzeba zrozumieć uczucia swoje i byłego partnera. Bardzo rzadko wina leży wyłącznie po jednej ze stron. Jeśli uda Ci się zrozumieć czemu wam nie wyszło i czemu doszło do rozstania, będziesz wolny. Zrzucisz z siebie ogromny ciężar. I tylko wtedy będziesz w stanie wejść w nowy związek, który będzie udany. Z bagażem doświadczeń ale bez obciążeń psychicznych.