Polecany post

Włosy kręcone - jak je ujarzmić?

Jak prostować włosy? Jest klika sposobów aby włosy kręcone lub puszące się i niesforne zamienić na proste i gładkie. Najbardziej z...

czwartek, 9 lutego 2023

Mięta

Mięta -zawarty w niej mentol ma działanie hipoglikemizujące, czyli obniżające stężenie glukozy we krwi.

Działa bakteriobójczo, rozkurczowo, przeciwzapalnie, żółciopędnie i żółciotwórczo. Pobudza układ trawienny, apetyt i obniża ciśnienie krwi. Zastosowania mięty:

  • Zaburzenia trawienia (niestrawność, wzdęcia, choroby dróg żółciowych, wymioty)
  • Inhalacja w łagodzeniu kaszlu i przeziębienia
  • Brak apetytu
  • Migrena
  • Nerwobóle
  • Zapalenia dziąseł i gardła


Mój ulubiony rodzaj mięty to mięta czekoladowa ponieważ po zaparzeniu ma lekko słodki i łagodniejszy smak. Jeśli chcecie ją wypróbować, mogę Wam zaproponować herbatkę w salonie lub sadzonki na wiosnę.


Napary z mięty zalecane są przy dolegliwościach ze strony przewodu pokarmowego. Mięta pobudza wydzielanie soku żołądkowego i działa żółciopędniedzięki czemu ułatwia trawienie i jest polecana przy niestrawności. Wykazuje działanie wiatropędne i pomaga w normalizacji pracy przewodu pokarmowego, regulując perystaltykę jelit. Eliminuje wzdęcia. Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i drogi żółciowe, znosi uczucie dyskomfortu i bólu. Polecana jest dla osób z zespołem jelita drażliwego gdyż eliminuje stany skurczowe przewodu pokarmowego, wzdęcia oraz bóle brzucha. Mięta sprawdzi się także w łagodzeniu nudności u kobiet w ciąży.  

Olejek miętowy stosowany jest w aromaterapii. Dzięki zawartości mentolu ułatwia oddychanie, odpręża, łagodzi stres i zwalcza ból głowy. Olejek miętowy sprawdzi się przy migrenowych bólach głowy. Do inhalacji zalecany jest przy przeziębieniu oraz stanach zapalnych górnych dróg oddechowych. Można go wykorzystać do łagodzenia kaszlu, ułatwiania oddychania i udrażniania nosa. Publikacje naukowe wskazują na właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwutleniające, przeciwnowotworowe oraz przeciwalergiczne mięty pieprzowej. Mentol, główny składnik oleju z mięty pieprzowej, działa chłodząco i poprawia ukrwienie. Jest wykorzystywany w preparatach do użytku zewnętrznego na bóle mięśniowe.

Olejek z mięty wspomaga oddychanie, działa inhalacyjnie i przeciw drobnoustrojowo (pleśń, bakterie Salmonelli, Listerii oraz E. coli)  



Stosowanie mięty jest szczególnie wskazane w leczeniu zaburzeń trawiennych, wzdęciach, migrenach, nerwobólach, kolkach jelitowych, zaburzeniach menstruacyjnych i nadmiernej potliwości. Warto korzystać z olejku z mięty przy zatruciach żołądkowo-jelitowych oraz do naturalnej konserwacji i przechowywania produktów żywnościowych. Badania naukowe wskazują na możliwość skutecznego zastosowania olejku miętowego w leczeniu lub wspomaganiu leczenia zakażenia grzybem Candida. 

 

Mięta na jelita i żołądek działa bardzo korzystnie. Łagodzi dolegliwości trawienne, działa pobudzająco na wytwarzanie soków trawiennych, przez co pomaga w trawieniu.