Polecany post

Włosy kręcone - jak je ujarzmić?

Jak prostować włosy? Jest klika sposobów aby włosy kręcone lub puszące się i niesforne zamienić na proste i gładkie. Najbardziej z...

piątek, 20 września 2024

Superfood - buraczki kiszone (przepis)

 Buraki są lekkostrawne, niskokaloryczne i nie wywołują alergii. Zawierają witaminy : C, A, E, K oraz minerały: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk i kwas foliowy.

 


Buraki kiszone wzmacniają krew oraz poprawiają skład flory jelitowej, dzięki czemu praca układu pokarmowego i przemiana materii zostanie usprawniona. Mają działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne. Wpływają pozytywnie na nasz układ nerwowy, i pobudzają do rozwoju szarych komórek.

Najłatwiejszy sposób na kiszone buraczki to sól, czosnek i woda

 -buraczki czerwone

-2 łyżki soli na 1 litr wody

-3-4 ząbki czosnku na jeden litrowy słoik

Wystarczy buraki obrać i pokroić na paseczki lub mniejsze cząstki. Włożyć do wyparzonego słoika, wraz z obranymi ząbkami czosnku. Na słoik jednolitrowy zazwyczaj wrzucam 3-4 ząbki. Im więcej czosnku, tym buraczki po ukiszeniu będą twardsze. Następnie do przegotowanej i lekko ciepłej wody dodać sól i rozmieszać do całkowitego rozpuszczenia. Zazwyczaj na 1 litr wody dodaję 2 łyżki soli. Zalać buraczki w słoiku tak, aby całe znalazły się pod wodą, pozostawiając jedynie odrobinę powietrza pod pokrywką.Zakręcić dokładnie. Jeśli wody będzie za dużo, podczas kiszenia nadmiar może uwolnić się spod pokrywki. Polecam obserwowanie i umieszczenie słoika na powierzchni łatwej do czyszczenia.  Wystarczy 5-7 dni kiszenia. Buraczki smakują lekko kwaśno i nie trzeba już ich niczym przyprawiać. Woda z kiszonki jest super zakwasem do barszczyku czerwonego. Smacznego!

 Buraki zawierają witaminy : 

-C, A, E, K 

i minerały: 

-wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk,  kwas foliowy 

- pomagają w odkwaszeniu organizmu

-regulują poziom cholesterolu

-zmniejszają ryzyko miażdżycy

-przeciwdziałają zwapnieniom naczyń krwionośnych.  

Buraki kiszone: 

-wzmacniają krew 

-poprawiają skład flory jelitowej,

-usprawniają  pracę układu pokarmowego i przemianę materii

-pozytywnie wpływają na układ nerwowy

-pobudzają do rozwoju szarych komórek.