Polecany post

Włosy kręcone - jak je ujarzmić?

Jak prostować włosy? Jest klika sposobów aby włosy kręcone lub puszące się i niesforne zamienić na proste i gładkie. Najbardziej z...

czwartek, 20 sierpnia 2020

Ateny - kolebka cywilizacji zachodniej

 

Ateny to kolebka cywilizacji zachodniej. Tam powstała demokracja oraz kultura, w kręgu której nadal żyjemy. Dom demokracji bezpośredniej i centrum świata hellenistycznego w starożytności jako silny ośrodek polityczny, Nad miastem króluje Akropol, który był zalążkiem miasta już w II tysiącleciu p.n.e. Zaiste jest to siedziba bogów. Te antyczne ruiny działają na wyobraźnię. Nadal monumentalne i piękne mimo piętna czasu. Obecnie wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 
 
 
Najbardziej znany jest Partenon, świątynia Ateny Dziewicy, wzniesiona w połowie v w. p.n.e. pod nadzorem Fidiasza, który wykonał również elementy rzeźbiarskie. Jest ona zbudowana z białego marmuru w porządku doryckim jako jego najdoskonalszy przykład. Kolumny wykończone geometrycznym i prostym wzorem na górze to cecha po której łatwo rozpoznać ten styl. Złote proporcje portyku oraz frontonu, kolumnada z idealną liczbą kolumn, pięknie rzeźbiony tympanon to jego cechy charakterystyczna. Portyk to prostokąt nakryty trójkątem równoramiennym czyli frontonem. Liczba kolumn na froncie to 8 czyli największa policzalna optycznie. W konstrukcji zastosowano złudzenia optyczne. Krzywizny portyku i frontonu zastosowano, aby stworzyć wrażenie idealnej bryły. Kolumny ustawione są w nierównych odstępach i pochylają się ku środkowej części, aby nadać kolumnadzie idealny wygląd. Propyleje to brama prowadząca na Akropol. Powstała w porządku doryckim ale wyróżnia się kolumnami z części zachodniej w stylu jońskim -charakterystyczne ślimaczki na górze kolumny. Erechtejon czyli świątynia Posejdona i Ateny powstał w stylu jońsim podobnie jak świątynia Ateny Nike. Jedna z trzech brył świątyni Posejdona i Ateny wyróżnia się charakterystycznymi kariatydami. Są to podpory architektoniczne, wyrzeźbione w kształcie kobiet, spełniające rolę kolumn.
Pierwotnie miejsce kultu nadal przyciąga ,,pielgrzymów’’ z całego świata. W Atenach panowała religia politeistyczna, stawiająca na równi obie płcie. Bogowie i boginie byli sobie równi. Każda płeć doceniana była za jej przymioty i mocne strony. Mity zawierały w sobie podstawowe zasady psychologiczne i społeczne, dzięki czemu każdy wyznawca mógł w nich odnaleźć siebie i czerpać inspirację. Freud i jego teorie są nadal aktualne, a opierają się na mitologii i konfliktach w niej opisanych przed wiekami.
 
 
 
Architektura Aten jest niezwykle piękna. To tu powstały zasady architektoniczne stosowane do dziś, a zaczerpnięte najprawdopodobniej z wcześniejszych cywilizacji. Tu rozwijały się filozofia i nauka jednocześnie. Najwięksi myśliciele łączyli różne dziedziny w jeden zwarty system. Z ich wiedzy i mądrości korzystamy od wieków. Moim ulubieńcem jest Sokrates, który nauczał zadając pytania i tym samym zmuszając do samodzielnego myślenia.
Obecnie miasto jest naznaczone kryzysem co widać na każdym kroku. Przez wieki nękane było wojnami i konfliktami militarnymi. Nadal jednak tętni życiem i zachwyca. Podobnie jak cała Grecja, która trwa odwiecznie, mimo wielu problemów.