Polecany post

Włosy kręcone - jak je ujarzmić?

Jak prostować włosy? Jest klika sposobów aby włosy kręcone lub puszące się i niesforne zamienić na proste i gładkie. Najbardziej z...

sobota, 31 grudnia 2022

Potrzeby

 Dalej o uczuciach...

Nasze zmysły wpływają na to jak postrzegamy świat. Mówiąc najogólniej, jeśli jesteś wzrokowcem, to Twoją potrzebę bliskości zaspokoi widok bliskiej Ci osoby. Jeśli natomiast jesteś osobą preferującą dotyk to tylko kontakt fizyczny może ją zaspokoić. Analogicznie rzecz ma się z pozostałymi zmysłami. Biorąc to pod uwagę, łatwo zauważyć, że każdy z nas w związku poszukuje tego, co zaspokoi naszą potrzebę bliskości. Logiczne jest też, że nie zawsze obiekt naszego zainteresowania kieruje się tym samym kryterium przy wyborze partnera. Idealna sytuacja ma miejsce, gdy związek tworzą osoby o tych samych preferencjach. Ale w życiu trudno o ideały. Stąd bierze się wiele problemów w związkach. Polegają one na uczuciu braku zrozumienia przez partnera i różnego rodzaju barierach emocjonalnych. 

 


Jeśli jednak dwie osoby chcą być razem, powinny wzajemnie próbować zrozumieć swoje potrzeby i dążyć do ich wspólnego zaspokojenia. Musi to być wymiana obustronna. Związek nie przetrwa, jeżeli jedna ze stron będzie czuła się w jakikolwiek sposób wykorzystywana.
Przykład: Jeśli mężczyzna jest wzrokowcem to potrzebuje widoku partnerki. Jeśli kobieta jest słuchowcem, to wystarczy jej słyszeć głos swojego partnera. I problem gotowy. Ona będzie chciała z nim rozmawiać i go słuchać, a on będzie zabiegał o spotkania, nie koniecznie sprzyjające rozmowie. Jeśli pójdą razem do kina ona będzie czuła się samotna bo nie będzie mogła z nim porozmawiać, a on będzie czuł się źle bo nie będzie mógł na nią swobodnie patrzeć. Oboje wyjdą z filmu niezadowoleni. Analogicznie wygląda sytuacja z każdym innym zmysłem. Natomiast ze spotkania w kinie będą zadowolone osoby faworyzujące dotyk, ponieważ mogą w czasie filmu trzymać partnera za rękę. Jest to tak proste, a przysparza tak wielu problemów.